Projekt Ika-tika-rytmika - muzikoterapia pre deti s poruchou sluchu a ich rodiny
Projekt Ika-tika-rytmika vznikol na základe predošlých pozitívnych skúseností v muzikoterapiou pre deti s poruchou sluchu v ranom veku a ich rodičov. Na tento projekt sme získali finančnú podporu v Grantovom programe Projekty zamestnancov Nadácie Volskwagen Slovakia s.r.o. Vznikla krásna spolupráca medzi OZ Umenie počuť a OZ Infosluch - Mgr. Silvia Hovorková, PhD a muzikoterapeutom Mgr. Antonom Gúthom OZ Zvuky cez ruky a zakladateľom bubnovej školy Rytmika.
Projekt pozostával z:
1. organizácie stretnutia rodín s prvkami muzikoterapie - rodiny s deťmi s poruchou sluchu mali možnosť zažiť workshop s muzikoterapeutickými prvkami na stretnutí v záhrade Centra Rafael v Ružinove. Hodinový workshop pod vedením Rytmiky bol ukážkou hier s hudbou, rytmom, pohybom, riekankami a detskými piesňami. Vytvorili sme improvizovaný orchester. Zúčastnilo sa 25 rodín a niekoľko odborníkov. Spolupracovali sme so študentkami špeciálnej pedagogiky na UK Bratislava, Mgr. Miroslavou Tomáškovou, PhD, ktoré sa venovali aktivitám s deťmi - posunky, maľovaná hudba, lingove zvuky. Pri organizácii celého podujatia nám pomáhala Mgr. Katarína Balážová, mamina Matejka s poruchou sluchu a zároveň laická poradkyňa Platformy rodín detí so zdravotným znevýhodnením, za čo jej patrí obrovská vďaka. O fotografovanie podujatia sa postarali: Matej Čupka - otec Rafaela s poruchou sluchu a Marta Šturmová - stará mama nášho Matejka s poruchou sluchu. Nesmieme zabudnúť spomenúť dobrovoľníkov: Zlaticu a Františka Forrových, vďaka ktorým sa mohol celý projekt zrealizovať, nakoľko sú zamestnanci Volskwagen Slovakia s.r.o. a podporili podujatie aj výrobou vlastného medu a potešili tak všetkých účastníkov podujatia.
Ako sponzorov sme oslovili viaceré organizácie (Sedita, Vydrnachi, Dedoles, Lingolandia), a tie materiálne podporili stretnutie, takže sme v tombole odmenili všetky rodiny.
2. muzikoterapeutické stretnutia (8 stretnutí) pre 12 rodín s deťmi s poruchou sluchu v ranom veku (2,5 - 4 roky), ktoré mali možnosť navštevovať zadarmo. Rodiny získali cenné rady, nápady a inšpiráciu na domáce učenie sa s deťmi, zabezpečili sme každej rodine set hudobných nástrojov, ktoré môžu doma využívať. Pri výbere rodín sme spolupracovali s ORL, Audiocentrom na Kramároch a MUDr. Dimitriom Pauorisom a Mgr. Silviou Hovorkovou, PhD. , ktorí denne pracujú pri diagnostike a kompenzácii poruchy sluchu u detí.
3. organizácie stretnutia rodín s deťmi s poruchou sluchu a dospelých v Lubine na Minifarme, spojený s opekačkou a diskusiou na aktuálne témy týkajúce sa poruchy sluchu.